LFM21L7-BS12
LFM21L7-BS12
Specifications
Weight (lbs): 2.81 lbs
Weight (kg): 1.27 kg
Cold Cranking Amps: 315
Polarity: [- +]
Out of Stock - notify me when back in stock
California Residents: Prop 65 Warning
WARNING: Cancer and Reproductive Harm
Visit: www.p65warnings.ca.gov
A compact replacement for the LFM21L6-BS12
LFM vs LFX - What's the difference?
SHORAI Lithium-Iron (LiFePO4) Powersports battery w/BMS, 7.0Ah 13.2V, "L" polarity, Case Type 7, Length 5.83" Width 3.23" Height 4.72". Shorai Batteries require a charging system output of 13.1 Volts or higher at idle, and must not exceed 15.2 volts at maximum output.
Case size #7, 148mm length, 82mm width, 120mm height
Specifications and Dimensions
Part +
Voltage
Pb Eq
Polarity
W/HR
A/HR
CCA
(A)
Weight
(KG)
Weight
(LBS)
LFM21A7-BS12 12V   92.4 7.0 315 1.27 2.81
LFM21L7-BS12 12V 92.4 7.0 315 1.27 2.81