LFM14L5-BS12
LFM14L5-BS12
Specifications
Weight (lbs): 2.35 lbs
Weight (kg): 1.07 kg
Cold Cranking Amps: 210
Polarity: [- +]
Out of Stock - notify me when back in stock
California Residents: Prop 65 Warning
WARNING: Cancer and Reproductive Harm
Visit: www.p65warnings.ca.gov
 LFM vs LFX - What's the difference?
SHORAI Lithium-Iron (LiFePO4) Powersports battery, 4.5Ah 13.2V, "L" polarity, Case Type 5, Length 5.28" Width 3.15" Height 6.30". Shorai Batteries require a charging system output of 13.1 Volts or higher at idle, and must not exceed 15.2 volts at maximum output.
Case size #5, 134mm length, 80MM Width, 160mm height
Specifications and Dimensions
Part +
Voltage
Pb Eq
Polarity
W/HR
A/HR
CCA
(A)
Weight
(KG)
Weight
(LBS)
LFM14L5-BS12 12V 59.4 4.5 210 1.032 2.27